Skąd się bierze dług publiczny?

Dług publiczny to problem wielu krajów. Dotyczy on oczywiście również i Polski, a tym samym całego społeczeństwa naszego kraju. Bowiem każdy zaciągnięty dług należy spłacić, a im jest większy, tym większe są kwoty do spłacenia. Mechanizm ten jest podobny jak w przypadku każdego innego kredytu czy pożyczki. Zawsze jest kapitał do spłaty i oczywiście towarzyszące mu odsetki. Jak to się dzieje, że państwo ma dług publiczny? Jakie są przyczyny jego powstawania? Można to wyjaśnić bardo prosto. Gdy deficyt budżetowy ( wydatki są wyższe od dochodów) jest większy niż finansowe zasoby publiczne, wtedy właśnie powstaje dług publiczny.

Stale utrzymujący się od kilku lat deficyt bidetowy, automatycznie przekształca się w dług. Może on także powstać w wyniku zaciągnięcia pożyczki na zwiększone wydatki, którą trzeba spłacić. Rożne mogą być powody zwiększania się wydatków. Jest to nieuchronne w czasach wojen czy kryzysu gospodarczego. Jednak nie jest naturalny stan, kiedy władza rządząca nie chce podnieść podatków, tylko woli zaciągnąć pożyczki. Błędnie uważa, iż jest to korzystniejsze rozwiązanie dla rządu. Dlaczego rząd nie decyduje się na podwyższenie podatków tylko chce pożyczać? Analizując politykę gospodarczą i ekonomię, można się jednak doszukać w tym jakiegoś celu. W jego zrozumieniu, należy dokładnie przyjrzeć się mechanizmowi inflacji, która zawsze działa na korzyść pożyczkobiorcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>